piątek, 6 września 2013

Jak się zmieniać, żeby zmienić!

W moim ulubionym czasopiśmie Coaching zwróciłam uwagę na artykuł, który dotyczy szerokopojętej metamorfozy. Już od jakiegoś czasu szukalam w sieci i na YT wykładów, artykulów o tym jak zmienić nawyki i w nich wytrwać. Każdy z nas ma ten sam problem: od jutra coś zrobię, potrzebujemy okrągłej daty by zmienić swoje życie?! Od nowego roku, od września, od jutra... a czemu nie dziś. Jak mówi hiszpańskie przysłowie: jutro-najbardziej pracowity dzień tygodnia! Najprostszą drogą jest zmiana nawyków! Nasze życie to nic innego jak suma nawykow, dobrych i złych. Czym jest nawyk? Nawyk to nic innego jak utrwalenie powtarzalności i utarcie ścieżek do pożądanego sposobu zachowania- dr Ewa Woydyłło-Osiatynska, psycholog. Siła nawyku-książka, autorstwa Charlsa Duhigg'a (absolutnie jest na topie mojej wishlist!!) mówi jakie znaczenie mają te czynności, które świadomie powtarzamy! Nawyki mają potężną moc, a przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka! Nałogowo palimy, bezustannie sprawdzamy wiadomości na Facebooku, chronicznie wybieramy nieodpowiednich partnerów, zawsze ścielimy łóżka lub nie robimy tego nigdy. Jak sobie poradzić i zaprojektować swoje życie ? Zmień swoje złe rytuały ;-) Filmik od autora książki Siła nawyku powinna pomóc na początek, a ja jak tylko zdobędę tę książkę zdradzę Wam więcej!
RUDZIENKA

11 komentarzy:

 1. Ja też chyba muszę zabrać się za tę książkę. Wiele moich nawyków przydałoby się zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. najważniejsze to się zmieniać dla siebie a nie dla innych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko prawdziwe, głębokie niemniej jednak trudno się dostosować. Paradoks.


  Kilka pytań bez odpowiedzi, kilka pragnień i nadziei. Jak każdego obracającego się w sferze 'obsesja jedzenia'? A co ty sądzisz na ten temat? --> dzisiejsza-nadzieja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno jest na początku, jednak satysfakcja jest pozniej nieziemska:)))

   Usuń
 4. Oj tam kazdy biega tak jak potrafi i tyle ile może :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sila Nawyku jest całkiem ok, z tym ze zwraca uwagę na problem całościowo. O wiele bardziej przydatne informacje są zawarte w książce Nawyk Samodyscypliny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za polecenie kolejnej ksiązki z wish list :)

   Usuń
 6. Odwlekanie i odkładanie wszystkiego na jutro, na nowy tydzień nigdy nie było czymś dobrym i nigdy nie było sposobem na zaczęcie czegoś :) I dobrze jest właśnie zdobyć nawyk przerabiania myśli od razu w czyn, a nie czekania na coś. ;)

  OdpowiedzUsuń